ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը դեկտեմբերի 15-ին ընդունել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքին:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է հայ եւ հույն ժողովուրդների բազմադարյան բարեկամությանը, ընդհանուր պատմական անցյալին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հույն ժողովրդին Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայ գաղթականներին ապաստանելու, իսկ հետագայում Ցեղասպանությունը ճանաչելու եւ ժխտումը դատապարտող բանաձեւեր ընդունելու համար:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ առկա հարաբերությունների ամրապնդմանը, համագործակցության ոլորտների ընդլայնմանը:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը հարաբերությունների խորացման գործում, ինչպես նաեւ անդրադարձել միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցությունը սերտացնելու անհրաժեշտությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովում տեղի ունեցած իրադարձություններին եւ իր մտահոգությունը հայտնել հայկական պատվիրակության նկատմամբ որդեգրված դիրքորոշման առնչությամբ:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այն կխթանի ժողովրդավարական հաստատությունների, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ մեր երկրում ընթացող բարեփոխումների գործընթացը՝ սերտացնելով Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը:
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ անդրադարձել հունահայ համայնքի մեծ դերակատարությանը Հունաստանի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
Անդրադառնալով այսօր աշխարհում գոյություն ունեցող հակամարտություններին՝ արտաքին գործերի փոխնախարարը հաստատել է Հունաստանի դիրքորոշումը՝ բանակցային ճանապարհով դրանք լուծելու վերաբերյալ:
Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքն անդրադարձել է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտությանը՝ ընդգծելով խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացման եւ միջազգային հարթակներում փոխշահավետ գործակցության կարեւորությունը: Պարոն Քուիքն առաջարկել է քննարկել Հունաստանի, Հայաստանի եւ Կիպրոսի խորհրդարանների ղեկավարների եռակողմ հանդիպման հնարավորությունը:
Հանդիպման ավարտին փոխնախարարը հաջողություններ է մաղթել ՀՀ ԱԺ նախագահին խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու կապակցությամբ:

15 декабря Председатель НС А.Баблоян принял заместителя министра иностранных дел Греции  Теренса-Николауса Куика.
Приветствуя гостя в парламенте, А.Баблоян обратился к многовековой дружбе армянского и греческого народов, к общему историческому прошлому.
Председатель НС поблагодарил греческий народ за предоставление убежища спасшимся от геноцида армянам, а позднее – за принятие резолюций о признании и осуждении отрицания Геноцида армян.
Спикер парламента обратился к существующих отношениям между Арменией и Грецией, расширению сфер сотрудничества.
А.Баблоян подчеркнул роль парламентской дипломатии в углублении отношений, а также отметил необходимость тесного сотрудничества парламентских делегаций двух стран в международных структурах.
Председатель НС коснулся имевшего место на ПАЧЭС инцидента и выразил озабоченность проявленной в отношении армянской делегации позицией.
Обратившись к подписанному между РА и ЕС Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве,  А.Баблоян отметил, что документ оживит проводимый в нашей стране процесс реформ по укреплению демократических институтов, прав человека, верховенства закона, укрепляя сотрудничество Армения – Евросоюз.
Заместитель министра иностранных дел Греции  Теренс-Николаус Куик, поблагодарив за прием, отметил весомую роль местной армянской общины в общественно-политической жизни Греции.
Коснувшись существующих сегодня в мире конфликтов, заместитель министра подтвердил позицию Греции о разрешении их переговорным путем.
Г-н Куик обратился также к парламентской дипломатии, подчеркнув важность углубления сотрудничества между парламентами и взаимодействия на международных площадках. Он предложил обсудить возможность трехсторонней встречи глав парламентов Армении, Греции и Кипра.
В завершение встречи греческий замминистра пожелал успехов спикеру НС в переходе к парламентской системе правления.